PIC16LF628-04I/SO
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
PIC16LF628-04I/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 16
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 224 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 128 x 8
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 18-SOIC
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 4MHz
Base Product Number : PIC16LF628
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-SOIC