DSPIC30F6010A-20E/PT
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
DSPIC30F6010A-20E/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 80-TQFP
Number of I/O : 68
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 4K x 8
Program Memory Size : 144KB (48K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : dsPIC™ 30F
Supplier Device Package : 80-TQFP (12x12)
Data Converters : A/D 16x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : dsPIC
Speed : 20 MIPS
Base Product Number : DSPIC30F6010
Description : IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Contact Now
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)